• Община Сливен продължава поетапното решаване на дългогодишни трудни казуси, свързани с дъждовните води и подобряването на инфраструктурата в жилищните квартали

Община Сливен решава 50-годишен проблем с отводняването при блок 24 в „Българка“

Община Сливен започва изпълнението на строително-монтажни работи по проект „Отводняване на междублоково пространство, южно от блок 24, кв. „Българка“, гр. Сливен“. С реализацията му ще бъде решен проблемът със задържането на дъждовни води в района и ще се подобрят условията за живеещите.

„Това са дейности, които е трябвало да бъдат извършени още през 70-те години на миналия век. Тогава, преди блокът да бъде въведен в експлоатация, е трябвало да бъде решен въпросът с отводняването. Тротоарът, на който сме в момента, е по-висок от този пред самия блок и на мястото там, пред входовете, се събира както водата от този тротоар, така и водата от покрива, която се стича по водосточните тръби.“, отбеляза кметът Стефан Радев, който посети обекта при започването на работата.

Дейностите включват изграждане на отводнително съоръжение с дължина около 70-80 м и на нови шахти. Отводняването на покрива на жилищния блок и съществуващото тротоарно пространство ще бъдат включени в градската канализация.

Проектът предвижда изграждането на нов канализационен клон с PVC тръби с диаметър Ф200 мм и Ф160 мм и обща дължина 77,90 метра, монтаж на четири отводнителни решетки с дължина по 5,25 метра, както и изграждането на три ревизионни шахти – две в поземлен имот с идентификатор 67338.525.155 и една при заустването в съществуващата канализация. Срокът за изпълнение е 90 календарни дни.

След изграждането на новата повърхностна отводнителна система, ще бъде осигурено ефективно отвеждане на водата към канализационната мрежа. По този начин ще се предотвратят наводненията на помещения, разположени под нивото на терена, и ще се осигури безопасно и безпроблемно преминаване на пешеходците и жителите в района южно от жилищния блок.

„Така, след 50 години, вече да няма наводняване на подземните пространства на този блок. Много са подобните случаи. Почти целите нови квартали са оставени навремето без изпълнение на вертикална планировка. Така са били приемани преди години. Сега трябва да изпълняваме всички тези благоустроявания.“, посочи Стефан Радев.

С изпълнението на проекта, Община Сливен продължава поетапното решаване на проблеми, свързани с дъждовните води и подобряването на инфраструктурата в жилищните квартали с цел създаване на по-безопасна и по-комфортна среда за гражданите.

Блок № 24 беше първият саниран в Сливен през 2018 г. по Националната програма за обновяване на многофамилни жилищни сгради.

Община Сливен решава дългогодишен канализационен проблем на блок 6 в квартал „Клуцохор“

Община Сливен започна и изпълнението на проект за реконструкция на канализацията, отвеждаща битовите отпадъчни води от жилищен блок № 6 в квартал „Клуцохор“. С реализацията му ще бъде окончателно решен дългогодишен проблем, който създаваше затруднения за близо 180 домакинства.

Проектът предвижда реконструкция на около 400 метра канализационни клонове с полипропиленови тръби с диаметър DN/OD 315 мм, както и изграждане на отклонения към всички входове на жилищния блок.

В рамките на строително-монтажните работи ще бъдат подменени всички 23 ревизионни шахти, които ще бъдат изпълнени от сглобяеми стоманобетонови елементи. За по-доброто отводняване на площадките пред блока ще бъдат монтирани и четири отводнителни улея. Срокът за изпълнение е 230 календарни дни.

Реализирането на проекта е поредната стъпка на Община Сливен за подобряване на техническата инфраструктура в жилищните квартали и за създаване на по-добри условия за живот на гражданите.

Споделете в социалните мрежи

Оставете коментар

Редактор: Щилияна Василева

Журналист, автор, редактор, пиар. Хуманитарни занимания със словото. Не си правя илюзии, че Словото днес е на особена почит. Но зная също, че то е в началото на всички човешки неща, което ми дава надежда, че има смисъл и най-малкото добро дело в негова чест.

Подкрепа за нас

При желание за финансова или друга подкрепа за нашия сайт – свържете се с нас.